COMENIUS – Wielostronne Partnerskie Projekty Szkół

frse

"The World: Through My Eyes, Through Your Eyes" – Świat widziany moimi i twoimi oczami

W bieżącym roku szkolnym 2013/2014 Powiatowy Zespół Szkół, Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego w Muszynie rozpoczyna realizację programu COMENIUS – Partnerskie Projekty Szkół, którego celem jest wzmacnianie europejskiego wymiaru edukacji poprzez promowanie współpracy międzynarodowej szkół w Europie. COMENIUS to jeden z czterech programów sektorowych programu Unii Europejskiej Uczenie się przez całe życie.

Nasza szkoła będzie brała udział w projekcie wielostronnym,  który zakłada współpracę szkół z ośmiu następujących krajów: Turcja (koordynator), Włochy, Hiszpania, Belgia, Niemcy, Finlandia, Polska, Słowacja.

Autor polskiej wersji projektu: mgr Aneta Gubała
Koordynator: mgr Dagmara Góraj-Kałucka
Opiekunowie projektu: mgr Anna Bursztyńska-Rucka, mgr Anna Długosz, mgr Marek Dymek

Czas trwania projektu przewidziany jest na dwa lata  (2013 – 2015).  Będą w nim brali udział uczniowie klas I i II. W każdym miesiącu uczniowie pracować będą nad kolejnymi zadaniami zawartymi w projekcie. Młodzież będzie realizować wiele wspólnych przedsięwzięć wraz z uczniami z krajów partnerskich a językiem komunikacji będzie język angielski. Dotacja, którą otrzymała szkoła  umożliwi zarówno uczniom, jak i nauczycielom wizyty w szkołach partnerskich. Dzięki temu młodzież będzie mogła poznać swoich rówieśników, ich zainteresowania, zwyczaje, a także wspólnie pracować nad zadaniami wynikającymi z projektu.

Tematyka projektu skupia się na sposobie postrzegania świata przez młodych ludzi ze szczególnym uwzględnieniem trzech grup społecznych. Uczniowie, poprzez organizację wspólnych spotkań i zajęć oraz ich ewaluację, spojrzą na świat oczami osób niepełnosprawnych, ludzi starszych oraz kobiet pracujących, porównując w jaki sposób te trzy grupy są odbierane w różnych kręgach kulturowych. Praca nad wspólną stroną internetową projektu, opracowywanie relacji ze zrealizowanych zadań, udział w konkursach literackich a także spotkania z młodzieżą z 7 krajów pozwolą uczniom doskonalić znajomość języka angielskiego. Dzięki konkursom fotograficznym, graficznym, projektowaniu kart świątecznych i noworocznych, wspólnemu malowaniu, wspólnym tańcom i zabawom rozwiną swoją kreatywność oraz talenty artystyczne.

Realizacja projektu w ramach akcji COMENIUS Partnerskie Projekty Szkół to okazja szkoły do: wprowadzenia innowacyjnych rozwiązań pedagogicznych, zdobycia nowych umiejętności, rozwoju zawodowego nauczycieli, wzmocnienia współpracy z rodzicami i społecznością lokalną, uatrakcyjnienia oferty edukacyjnej. Dzięki zaangażowaniu w projekt, jego uczestnicy nabierają pewności siebie, doskonalą znajomość języków obcych, zdobywają ciekawe doświadczenia. Poprzez kontakty z instytucjami partnerskimi z innych krajów Europy, spędzanie czasu z uczniami i ich rodzinami – w praktyce uczą się tolerancji i zrozumienia dla innych kultur, zwyczajów, pomysłów na życie.

W latach 2013-2015 przewidziano 7 spotkań uczestników projektu.

• Listopad 2013 – Turcja, Ankara
  • Grudzień 2013 – Słowacja, Šamorin