LO w Muszynie siatkówką stoi

post12

W Starym Sączu i w Łącku rozegrano mistrzostwa powiatu nowosądeckiego w piłce siatkowej dziewcząt i chłopców szkół ponadgimnazjalnych. Kolejny raz te prestiżowe turnieje uczniowie LO w Muszynie zakończyli na medalowych pozycjach. Dziewczęta, które grały w Starym Sączy wywalczyły srebro, kontynuując tym samym medalową passę, a chłopcy w Łącku sięgnęli po brąz.

Organizatorem zawodów był Międzyszkolny Ośrodek Sportowy Powiatu Nowosądeckiego, który ufundował Puchary oraz dyplomy, dorzucając do tego pyszny posiłek. Do turnieju w kategorii dziewcząt zgłosiło się osiem drużyn:

• Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Starym Sączu

Zespoły podzielono na dwie grupy, w których rozgrywano mecze systemem „każdy z każdym”. Licealistki z Muszyny znalazły się w grupie „B” i swoje mecze rozgrywały w niedużej Sali gimnastycznej Technikum Leśnego przy Zespole Szkół Zawodowych. Żeby zagrać w finale należało wygrać grupę, bowiem zgodnie z regulaminem tylko zwycięzcy mieli prawo grać o pierwsze miejsce w Mistrzostwach Powiatu.

Pierwsze grupowe spotkanie przyszło Muszyniankom grać z Zespołem Szkół w Łącku. Początek wskazywał, że przeciwnik jest do ogrania. Pierwszy set wygrały Muszynianki pewnie, ale schody zaczęły się w drugim. Podopieczne Pani Agnieszki Haczek niespodziewanie przejęły inicjatywę 22:18 i zrobiło się bardzo nerwowo. Muszynianki poprosiły o przerwę. Na szczęście uwagi trenera Andrzeja Koszuckiego poskutkowały, straty zostały szybko zniwelowane i pierwsze zwycięstwo stało się faktem. Wnioski wyciągnięte z tej potyczki okazały się trafne, bowiem w dwóch następnych meczach z ZSP w Starym Sączu i LO w Grybowie, dzięki pełnej koncentracji całego zespołu wygrane przyszły znacznie łatwiej.

Pokonanie wszystkich przeciwników grupowych oznaczała zajęcie co najmniej drugiego miejsca turnieju. Przed drużyną pozostał do rozegrania już tylko mecz finałowy. Z kim?, no właśnie, z gospodarzami turnieju LO w Starym Sączu. Ta potyczka miała odbyć się już w innej hali sportowej, na obiekcie należącym do miejscowego Gimnazjum. Przestrzenna hala sportowa z trybunami nieco deprymowała Muszynianki, które potrzebowały czasu, by przestawić się do tak innych warunków. Nastroje przed finałem były bojowe, choć w opinii trenerów Starosądeczanki były zdecydowanym faworytem. Przemawiała za nimi przede wszystkim hala sportowa, w której przecież trenują na co dzień w trzecioligowym „Popradzie”.

Mimo to Muszynianki wykorzystując swoje niemałe umiejętności nie odpuszczały. Gdy przeciwnik prowadził 20:16, nastąpił taki zryw, że trener miejscowych zmuszony był poprosić o czas. Zabrakło jednak kontynuacji dobrych zagrań i pierwszy set padł łupem LO w Starym Sączu 25:21. Nadzieja na wygraną jednak pozostała. W drugiej partii wysokie przeciwniczki przejęły inicjatywę od pierwszych piłek. Muszynianki grając z ogromna ambicją zaczęły odrabiać straty. Nie zdołały jednak odmienić losów tego seta, którego znów wygrał rywal 25:19 i bardzo zasłużenie wywalczył Mistrzostwo Powiatu.

Powiedzieli po meczu:

Andrzej Koszucki trener LO w Muszynie:

– „Mamy zespół o nienajlepszych warunkach fizycznych. Umiejętnościami dorównywaliśmy finalistkom, ale zawodniczki ze wzrostem powyżej 180 cm. z reguły decydują o końcowym wyniku. Jestem dumny z postawy zespołu. W bardzo krótkim czasie zmontowaliśmy zespół, który był w stanie wywalczyć drugie miejsce w powiecie. Te niedostatki wzrostowe niwelowaliśmy sporymi umiejętnościami indywidualnymi. Każda z dziewcząt wnosiła na parkiet co innego. Jedne świetnie zagrywały, drugie kąsały technicznymi atakami, ale naszą największą bronią był odbiór zagrywki. Pocieszające jest to, że cały zespół zagra jeszcze w przyszły roku, bowiem dziewczęta uczęszczają do I i II klasy.”

Marian Kuczaj – Międzyszkolny Ośrodek Sportowy Powiatu Nowosądeckiego:

– „Kiedy słyszy się, że na rozgrywki siatkarskie ma przyjechać reprezentacja jakiejś szkoły z Muszyny od razu pojawia się niepewność w pozostałych zespołach. Jak wiemy w Muszynie już od wielu lat siedzibę ma najlepsza drużyna w kraju Bank BPS Muszynianka Fakro. Młode zawodniczki mają się na kim wzorować. Szkoły z Muszyny etatowo zdobywają medale w mistrzostwach naszego powiatu. Były lata, że były najlepsze w województwie, startując później w mistrzostwach Polski. Doskonale mają opanowane tajniki tej trudnej dyscypliny, co w tegorocznych powiatowych rozgrywkach zagwarantowało im, zajęcie wysokiego drugiego miejsca.”